JUSZCZYN - Babiogórzanie

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Juszczyn to wieś położona w gminie Maków Podhalański, w południowej części Beskidu Makowskiego, nad rzeką Skawą. Jej nazwa, Juszczyn, wywodzi się prawdopodobnie ze zaustriaczonej nazwy ryby Leszcz lub rosnących na tych terenach Leszczyn.

Na jej terenie działają: przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum, Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy, Wiejski Ośrodek Zdrowia, parafia Matki Bożej Pocieszenia, zespoły regionalne Zbyrcok i Zbyrcocek, chór szkolny, klub sportowy LKS Naroże Juszczyn oraz dwie ochotnicze straże pożarne. Ponadto, mieszkańcy dysponują dostępem do skoczni narciarskiej wybudowanej w 1954 roku.

Przez wieś przebiega żółty szlak turystyczny. Mierzy on około 12 km i biegnie od przystanku kolejowego w Juszczynie, przez wzniesienie Juszczyn (391 m n.p.m) i Juszczyn Górny (727 m n.p.m.), aż do Przełęczy Kucałowa (1150 m n.p.m.). Na przełęczy znajdują się dwie dawne hale pasterskie (Hala Kucałowa i Hala Sidzińskie Pasionki), porośnięte trawą i stanowiące dobry punkt widokowy.

Udostępnij