MAKÓW PODHALAŃSKI - Babiogórzanie

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Maków Podhalański to miasto stanowiące siedzibę gminy miejsko-wiejskiej Maków Podhalański, zamieszkiwanej przez 16 326 osoby (2016 r.), rozciągającej się na terenie 109 km2 i obejmującej miasto Maków Podhalański oraz 6 wsi: Białka, Grzechynia, Juszczyn, Kojszówka, Wieprzec i Żarnówka.

Nazwa miasta pochodzi od rośliny mak, co znalazło odzwierciedlenie również w herbie miasta. Maków zajmuje powierzchnię 20 km2 i położony jest nad rzeką Skawą u stóp Bryndzówki (698 m n.p.m.) w Beskidzie Makowskim. Na jego terenie znajduje się wiele szkół, placówek medycznych i urzędów, a także muzea i biblioteki. Jednak tym, co wyróżnia miasto spośród innych jest ogromny potencjał społeczny mieszkańców, którzy utworzyli wiele stowarzyszeń, fundacji i klubów, by rozwijać swoje zainteresowania i wspierać rozwój regionu.

W Makowie panuje bardzo korzystny mikroklimat, dlatego niegdyś mieściło się tam sanatorium przeciwgruźlicze. Współcześnie zdrowotny potencjał regionu jest wspierany przez takie wydarzenia sportowe, jak rajdy rowerowe, biegi uliczne i rajdy piesze. Ponadto, przez miasto przebiegają trzy szlaki turystyczne i mają siedzibę liczne ośrodki turystyczne.

Udostępnij