Babiogórzanie - Babiogórzanie

Używamy plików cookies, aby pomóc w personalizacji treści, dostosowywać i analizować reklamy oraz zapewnić bezpieczne korzystanie ze strony. Kontynuując, wyrażasz zgodę na gromadzenie przez nas informacji. Szczegóły znajdziesz w zakładce: Polityka prywatności.

Zespół „Babiogórzanie” to najdłużej działający zespół w regionie podnóża Babiej Góry. Jego początki sięgają 1968 roku, gdy występował jako zespół dziecięcy „Babiogórzanie”. Od 1983 roku zespół występował przy Miejskim Ośrodku Kultury w Makowie Podhalańskim jako zespół młodzieżowy „Polana Makowska”. Jednakże, w 2011 roku członkowie grupy zdecydowali się powrócić do pierwotnej nazwy.

Od 1986 roku opiekę nad zespołem sprawowała makowska Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Makowianka”, która– po licznych konsultacjach z etnografami – wyposażyła członków zespołu w pieczołowicie odtworzone stroje babiogórskie i krakowskie. Również program artystyczny zespołu od początku był opracowywany i konsultowany z choreografami oraz etnomuzykologami, by w pełni odtworzyć folklor, pieśnie i tańce górali babiogórskich.

Ponad 50 lat na scenie zaowocowało wypracowaniem ogromnego dorobku artystycznego, udziałem w wielu festiwalach i koncertach w Polsce oraz za granicą, a także zdobyciem tak wielu nagród, że nie sposób o nich wszystkich wspomnieć. Do ważniejszych należą na pewno stałe występy podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, nagradzane występy podczas festiwalów (np. Festiwal Folkloru Górali Polskich, Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych) i przeglądów (np. Ogólnopolski Przegląd Zespołów Cepeliowskich, Wojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Obrzędowych i Kolędniczych), a także wyjazdów zagranicznych (np. do Austrii, Jugosławii, Bułgarii, krajów byłego ZSRR i Słowacji).

Dla zespołu nie są jednak najistotniejsze zwycięstwa w konkursach, lecz możliwość współtworzenia i kultywowania regionalnej tradycji, nawiązywania ciekawych znajomości, przeżywania wspólnych zabaw i przygód. To właśnie z powodu tych wartości zespół istnieje już pół wieku.

Udostępnij